Skip to content

510-14 Dr. Mlk Jr., Blvd.

East Orange, NJ 07018

Built 1995
Commercial

Last Sale Price
$6,082,759
Last Sale Date
Apr 1, 2015

Property Information

Block540.01
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-4

Building Details

Building Class10
Description1S PHARMACY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,821,300
31%
Improvement Value:$3,965,600
69%
Total Assessment$5,786,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$181,767-0.9%
2024$183,329-8.1%
2023$199,476+1.3%
2022$196,920+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$6,082,759

To:

DeedBook 12551, Page 1359

Property Sale

SaleMulti
$6,350,000
DeedBook 6165, Page 620

Property Sale

SaleMulti
$750,000
DeedBook 5739, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1995