Skip to content

167 Freeman Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Date
Jul 28, 1971

Property Information

Block442
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-13

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,100
32%
Improvement Value:$179,200
68%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,020-0.9%
2024$8,091+28.2%
2023$6,311+1.4%
2022$6,226+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930