Skip to content

67 Rhode Island Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block443
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,841
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
19%
Improvement Value:$370,200
81%
Total Assessment$458,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,401-0.9%
2024$14,525+28.9%
2023$11,265+1.3%
2022$11,121+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,841DeedBook 20160, Page 26760

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 5990, Page 132

Property Sale

Sale
$139,250
DeedBook 5767, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1920