Skip to content

31 Grand Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Date
Jul 29, 1977

Property Information

Block443
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CC-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,494
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,300
34%
Improvement Value:$164,700
66%
Total Assessment$249,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,821-0.9%
2024$7,888+12.3%
2023$7,026+1.3%
2022$6,936+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930