Skip to content

86 Sunnyside Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Oct 24, 2005

Property Information

Block457
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,302
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
20%
Improvement Value:$339,400
80%
Total Assessment$423,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,299-0.9%
2024$13,413+15.8%
2023$11,581+1.3%
2022$11,432+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

To:

Sq Ft2,302DeedBook 6275, Page 64

Property Sale

Sale
$216,300
DeedBook 6199, Page 646

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5963, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1930