Skip to content

55 Fairmount Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$21,500
Last Sale Date
May 15, 1989

Property Information

Block457
Lot11.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,494
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,100
28%
Improvement Value:$216,100
72%
Total Assessment$300,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,429-0.9%
2024$9,510-10.7%
2023$10,644+1.3%
2022$10,508+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$21,500

To:

Sq Ft1,494DeedBook 5079, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1930