Skip to content

481 So. Clinton St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Date
Jan 14, 1981

Property Information

Block461
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,689
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,900
24%
Improvement Value:$259,200
76%
Total Assessment$341,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,714-0.9%
2024$10,806+12.9%
2023$9,575+1.3%
2022$9,452+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925