Skip to content

491 So. Clinton St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Jun 21, 1996

Property Information

Block461
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,526
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,900
22%
Improvement Value:$302,300
78%
Total Assessment$386,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,131-0.8%
2024$12,235+27.9%
2023$9,569+1.3%
2022$9,447+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft2,526DeedBook 5428, Page 788

Property Sale

Sale
$45,900
DeedBook 4903, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1925