Skip to content

539 Norwood St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 6, 2018

Property Information

Block463
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,835
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
30%
Improvement Value:$222,500
70%
Total Assessment$316,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,926-0.8%
2024$10,011-2.9%
2023$10,312+1.3%
2022$10,180+38.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,835DeedBook 20180, Page 71371

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

Sq Ft1,835DeedBook 20171, Page 7773Recorded12/12/2017

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5732, Page 694

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 5064, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1930