Skip to content

15 Brookwood St.

East Orange, NJ 07018

Built 1974

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Feb 1, 2007

Property Information

Block472
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,700
24%
Improvement Value:$256,000
76%
Total Assessment$337,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,607-0.9%
2024$10,698-0.5%
2023$10,750+1.3%
2022$10,612+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,016DeedBook 12028, Page 4391

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 6045, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1974