Skip to content

322 Amherst St.

East Orange, NJ 07018

Built 2023

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Feb 27, 2024

Property Information

Block481
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-7

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,860
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
16%
Improvement Value:$648,300
125%
Total Assessment$517,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,005+763.5%
2024$2,664+4.3%
2023$2,554+1.3%
2022$2,522+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft2,860DeedBook 20240, Page 12695

Property Sale

Sale
$417,000
DeedBook 20230, Page 8431Recorded2/8/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 20191, Page 7293Recorded11/14/2019

Property Sale

Sale
$117,362
DeedBook 12123, Page 7192

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6193, Page 145

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 5061, Page 288