Skip to content

447 Central Ave.

East Orange, NJ 07018

Commercial

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Aug 27, 2008

Property Information

Block490
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-5

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$455,800
95%
Improvement Value:$21,500
5%
Total Assessment$477,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,992-0.9%
2024$15,121+19.9%
2023$12,611+1.3%
2022$12,450+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000

To:

DeedBook 12168, Page 3842

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5410, Page 740