Skip to content

116 No. Walnut St.

East Orange, NJ 07017

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2023

Property Information

Block360
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-5

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,200
100%
Improvement Value:$800
0%
Total Assessment$453,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,229-0.9%
2024$14,351+85.5%
2023$7,735+1.3%
2022$7,636+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 34127Recorded4/12/2019

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 12565, Page 4917Recorded7/17/2015

Property Sale

Sale
$1,067,500
DeedBook 5681, Page 830

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5372, Page 681

Property Sale

Sale
$355,265
DeedBook 5244, Page 828