Skip to content

231 So. Clinton St.

East Orange, NJ 07018

Built 1900

Last Sale Date
Feb 24, 1982

Property Information

Block491
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-4

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,995
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,200
20%
Improvement Value:$308,500
80%
Total Assessment$386,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,146-0.9%
2024$12,251+19.5%
2023$10,251+1.3%
2022$10,120+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900