Skip to content

233 Amherst St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 2, 2006

Property Information

Block492
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-4

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,939
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,900
22%
Improvement Value:$279,200
78%
Total Assessment$358,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,248-0.9%
2024$11,345+10.7%
2023$10,251+1.3%
2022$10,120+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft2,939DeedBook 6399, Page 562

Property Sale

Sale
$148,400
DeedBook 6067, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1930