Skip to content

203 Amherst St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 30, 2006

Property Information

Block492
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-4

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,933
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,700
22%
Improvement Value:$279,000
78%
Total Assessment$357,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,235-0.9%
2024$11,332+26.9%
2023$8,932-22.7%
2022$11,553+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,933DeedBook 6352, Page 374

Property Sale

Sale
$176,900
DeedBook 6059, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1930