Skip to content

209 Amherst St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2020

Property Information

Block492
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-4

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,900
30%
Improvement Value:$183,600
70%
Total Assessment$262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,245-0.9%
2024$8,316+17.2%
2023$7,098+1.3%
2022$7,007+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4976, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1930