Skip to content

288 So. Burnet St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 11, 2024

Property Information

Block501
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-5

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,348
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,900
21%
Improvement Value:$315,400
79%
Total Assessment$399,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,542-0.9%
2024$12,650+11.9%
2023$11,309+1.3%
2022$11,164+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 6254, Page 132

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 5835, Page 542

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5327, Page 443

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5150, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1925