Skip to content

64 Sanford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 5, 2025

Property Information

Block732
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,402
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,200
19%
Improvement Value:$348,100
81%
Total Assessment$429,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,234-0.9%
2024$13,350+22.9%
2023$10,865+1.3%
2022$10,723+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 6096, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1925