Skip to content

456-60 Central Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Mar 1, 2008

Property Information

Block520
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-10

Building Details

Building Class10
Description1S-S/O-2/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$471,800
59%
Improvement Value:$328,200
41%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,989-0.9%
2024$28,230+7.8%
2023$26,176+1.3%
2022$25,840+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

To:

DeedBook 12124, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1930