Skip to content

128 Chestnut St.

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Date
Aug 8, 2011

Property Information

Block522
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-10

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,020
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
16%
Improvement Value:$291,700
84%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,924-0.9%
2024$11,018+3.9%
2023$10,605+1.3%
2022$10,470+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920