Skip to content

53 No. 14th St

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 3, 2023

Property Information

Block52
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-9

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
16%
Improvement Value:$328,300
84%
Total Assessment$390,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,253-0.9%
2024$12,358+8.2%
2023$11,420+44.2%
2022$7,921+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,544DeedBook 20210, Page 58956Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$129,200

From:

To:

Sq Ft2,544DeedBook 20180, Page 71814Recorded8/16/2018

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 12434, Page 1286

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 12239, Page 2990

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12019, Page 2927

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 6209, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1930