Skip to content

109 So. Clinton St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block530
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-8

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,327
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
17%
Improvement Value:$291,700
83%
Total Assessment$351,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,028-0.9%
2024$11,123+5.4%
2023$10,550+1.3%
2022$10,415+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft3,327DeedBook 20220, Page 28253Recorded3/21/2022

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft3,305DeedBook 20190, Page 25166Recorded3/19/2019

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 6128, Page 790

Property Sale

Sale
$756,917
DeedBook 5466, Page 390

Property Sale

Sale
$49,400
DeedBook 4858, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1925