Skip to content

74 Amherst St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jan 23, 2015

Property Information

Block530
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-8

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,884
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,400
16%
Improvement Value:$300,800
84%
Total Assessment$358,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,251-0.9%
2024$11,348+0.2%
2023$11,320+1.3%
2022$11,175+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft2,900DeedBook 12543, Page 9296

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 12314, Page 5282

Property Sale

Sale
$296,800
DeedBook 12088, Page 7884

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5827, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1925