Skip to content

125 Lindsley Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1945

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Mar 30, 2017

Property Information

Block761
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,078
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,400
34%
Improvement Value:$147,800
66%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,011-0.8%
2024$7,071+6.3%
2023$6,655+1.3%
2022$6,569+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,063DeedBook 20170, Page 32777

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 12022, Page 8264

Property Sale

SaleMulti
$86,900
DeedBook 5015, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1945