Skip to content

44 Carleton St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2007

Property Information

Block552
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-4

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,106
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,200
21%
Improvement Value:$293,800
79%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,622-0.8%
2024$11,722+47.4%
2023$7,951+1.3%
2022$7,849+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 6085, Page 738

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5754, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1930