Skip to content

7 No. 17th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block55
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-6

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,200
11%
Improvement Value:$519,800
89%
Total Assessment$583,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,312+56.9%
2024$11,671+75.7%
2023$6,644+1.3%
2022$6,559+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft2,016DeedBook 20240, Page 42885

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,098DeedBook 20230, Page 44849Recorded7/27/2023

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft2,098DeedBook 20201, Page 3192Recorded10/20/2020

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft2,098DeedBook 20180, Page 81879Recorded9/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1930