Skip to content

25 No. 17th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Feb 2, 2022

Property Information

Block55
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-6

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,209
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,900
21%
Improvement Value:$238,000
79%
Total Assessment$301,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,483-6.2%
2024$10,109+12.8%
2023$8,960+1.3%
2022$8,845+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft2,209DeedBook 20220, Page 73262Recorded8/4/2022

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 12118, Page 9840

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 5767, Page 455

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5734, Page 520

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 5401, Page 192

Property Sale

Sale
$95,750
DeedBook 5053, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1925