Skip to content

33 No. 17th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2021

Property Information

Block55
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-6

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,229
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,600
19%
Improvement Value:$276,900
81%
Total Assessment$340,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,695-0.9%
2024$10,787+12.5%
2023$9,586+1.3%
2022$9,463+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$178,324

From:

To:

Sq Ft2,229DeedBook 20200, Page 65085Recorded7/15/2020

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 6343, Page 923

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6098, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1925