Skip to content

11 No. 18th St.

East Orange, NJ 07017

Vacant Land

Last Sale Price
$9,510
Last Sale Date
Aug 29, 2024

Property Information

Block56
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-6

Building Details

Building Class10
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$63,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$1,991-9.7%
2018$2,205+2.5%
2017$2,151+1.4%
2016$2,120+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$9,510

To:

DeedBook 20240, Page 51656

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 5662, Page 457