Skip to content

19 No. 18th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2025

Property Information

Block56
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-6

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,584
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,900
15%
Improvement Value:$356,100
85%
Total Assessment$419,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,161-0.9%
2024$13,274+27.2%
2023$10,439+1.3%
2022$10,305+1.3%
Property History
Sales10

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft2,748DeedBook 20250, Page 28900Recorded5/8/2025

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,584DeedBook 20210, Page 18486Recorded2/18/2021

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,584DeedBook 20190, Page 82635Recorded9/3/2019

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft2,584DeedBook 20180, Page 93466Recorded10/26/2018

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook 12364, Page 8741

Property Sale

Sale
$69,300
DeedBook 12190, Page 4319

Property Sale

Sale
$297,800
DeedBook 6403, Page 46

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6257, Page 8

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 5963, Page 811

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5895, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1930