Skip to content

27 No. 18th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 21, 2020

Property Information

Block56
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-6

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,890
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
17%
Improvement Value:$307,400
83%
Total Assessment$370,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,631-0.9%
2024$11,731+14.6%
2023$10,234+1.3%
2022$10,103+1.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,886DeedBook 20210, Page 54053

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,890DeedBook 20200, Page 7471Recorded1/21/2020

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft2,890DeedBook 20180, Page 82426Recorded9/24/2018

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft2,890DeedBook 20170, Page 34115Recorded4/19/2017

Property Sale

Sale
$188,000

From:

To:

Sq Ft2,890DeedBook 20170, Page 36527Recorded4/27/2017

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 12137, Page 6051

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 6371, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1930