Skip to content

55 Ely Pl.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 15, 1992

Property Information

Block571
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-7

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,356
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,600
32%
Improvement Value:$222,900
68%
Total Assessment$325,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,224-0.9%
2024$10,312+5.9%
2023$9,741+1.3%
2022$9,616+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 5228, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1930