Skip to content

57 Ely Pl.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 27, 2003

Property Information

Block571
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-7

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,636
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,000
25%
Improvement Value:$305,500
75%
Total Assessment$407,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,800-0.8%
2024$12,910+16.0%
2023$11,132+1.3%
2022$10,989+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft2,636DeedBook 5995, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1930