Skip to content

73 Ely Pl.

East Orange, NJ 07017

Built 1952

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 10, 2006

Property Information

Block571
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-7

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,738
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,900
32%
Improvement Value:$217,600
68%
Total Assessment$319,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,036-0.8%
2024$10,122+3.0%
2023$9,824+1.3%
2022$9,698+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,738DeedBook 6362, Page 918

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 4968, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1952