Skip to content

64 Edgerton Terr.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 11, 2018

Property Information

Block571
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,444
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
19%
Improvement Value:$317,800
81%
Total Assessment$392,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,338-0.9%
2024$12,444+4.6%
2023$11,897+1.3%
2022$11,744+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft2,590DeedBook 20181, Page 3136

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5610, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1930