Skip to content

29 Meadow St.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$164,689
Last Sale Date
Oct 7, 2004

Property Information

Block593
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-4

Building Details

Building Class16
Description1S-F-RN-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage986
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,100
45%
Improvement Value:$117,300
55%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,734-0.9%
2024$6,792-7.3%
2023$7,331+1.3%
2022$7,237+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$164,689

To:

Sq Ft986DeedBook 6117, Page 382

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5026, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1920