Skip to content

36 Meadow St.

East Orange, NJ 07017

Commercial

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Sep 10, 2004

Property Information

Block595
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-4

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,100
88%
Improvement Value:$17,200
12%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,532-0.9%
2024$4,571-13.3%
2023$5,275+1.3%
2022$5,207+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

DeedBook 6106, Page 729

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5350, Page 119