Skip to content

500 Glenwood Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 29, 1994

Property Information

Block602
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-6

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,391
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,200
33%
Improvement Value:$187,200
67%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,776-0.9%
2024$8,851+9.4%
2023$8,090+1.3%
2022$7,986+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910