Skip to content

60 Boyden St.

East Orange, NJ 07017

Built 1910

Last Sale Date
Sep 26, 1977

Property Information

Block602
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-6

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,400
39%
Improvement Value:$156,100
61%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,057-0.8%
2024$8,126+6.8%
2023$7,608+1.3%
2022$7,510+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910