Skip to content

119 No. 19th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1905

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Apr 15, 2019

Property Information

Block60
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-3

Building Details

Building Class47
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,217
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,900
16%
Improvement Value:$342,900
84%
Total Assessment$409,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,872-0.9%
2024$12,982+59.2%
2023$8,156+1.3%
2022$8,052+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$338,000

To:

Sq Ft1,797DeedBook 20190, Page 45223

Property Sale

Sale
$54,000

From:

To:

Sq Ft2,217DeedBook 20170, Page 52443Recorded6/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1905