Skip to content

150 Greenwood Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1899

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Oct 30, 1996

Property Information

Block60
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,400
25%
Improvement Value:$198,900
75%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,333-0.9%
2024$8,405-16.7%
2023$10,090+1.3%
2022$9,961+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,508DeedBook 5448, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1899