Skip to content

134 Greenwood Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1900

Last Sale Price
$156,200
Last Sale Date
Jun 8, 2007

Property Information

Block60
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,170
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,700
22%
Improvement Value:$242,000
78%
Total Assessment$308,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,696-0.9%
2024$9,780+9.4%
2023$8,938+1.3%
2022$8,823+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$156,200

To:

Sq Ft2,170DeedBook 12075, Page 5322

Property Sale

Sale
$12,229
DeedBook 4922, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1900