Skip to content

78 No. 19th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2023

Property Information

Block61
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,068
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,000
18%
Improvement Value:$292,800
82%
Total Assessment$355,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,176-0.8%
2024$11,272-9.0%
2023$12,384+1.3%
2022$12,225+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft2,992DeedBook 20190, Page 66331Recorded7/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 1899