Skip to content

59-63 Park Ave.

East Orange, NJ 07017

Commercial

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block63
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class10
Description2S-S/A-1/14
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,500
13%
Improvement Value:$1,218,300
87%
Total Assessment$1,392,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,748-0.9%
2024$44,124-0.5%
2023$44,328+1.3%
2022$43,760+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$1,500,000

To:

DeedBook 20210, Page 10135

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 5970, Page 900

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5705, Page 545

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5549, Page 590

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5170, Page 190

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5052, Page 452