Skip to content

88 No. 17th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1915

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 21, 2020

Property Information

Block63
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,600
20%
Improvement Value:$254,700
80%
Total Assessment$318,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,998-0.9%
2024$10,084+12.5%
2023$8,965+1.3%
2022$8,850+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,986DeedBook 20160, Page 71577Recorded8/19/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,986DeedBook 12502, Page 3005Recorded6/30/2014

Property Sale

Sale
$25,783
DeedBook 12355, Page 2521

Property Built

Built

Year Built: 1915