Skip to content

84 No. 17th St.

East Orange, NJ 07017

Last Sale Date
Oct 28, 2011

Property Information

Block63
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class---
DescriptionV/L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$65,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$2,573+4.3%
2013$2,466+4.7%
2012$2,357+12.1%
2011$2,102+7.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 12176, Page 8872

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 6169, Page 1