Skip to content

82 No. 17th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block63
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,014
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,600
20%
Improvement Value:$259,200
80%
Total Assessment$322,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,139-0.9%
2024$10,226+5.9%
2023$9,652+1.3%
2022$9,529+1.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft2,014DeedBook 20191, Page 22094Recorded12/27/2019

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12339, Page 2293

Property Sale

Sale
$29,500
DeedBook 12223, Page 1950

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 6246, Page 439

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5981, Page 407

Property Sale

Sale
$55,300
DeedBook 5810, Page 204

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5081, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1915