Skip to content

128 No. 15th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1907

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 2, 2022

Property Information

Block65
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-2

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,062
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
19%
Improvement Value:$269,100
81%
Total Assessment$331,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,425-0.9%
2024$10,515+22.0%
2023$8,616+1.3%
2022$8,506+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft3,029DeedBook 20220, Page 16260

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft2,062DeedBook 20211, Page 41284Recorded11/30/2021

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 6084, Page 555

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 5824, Page 402

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5722, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1907