Skip to content

76 No. 17th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1900

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 22, 2020

Property Information

Block63
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
20%
Improvement Value:$265,600
80%
Total Assessment$330,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,381-0.9%
2024$10,470+13.9%
2023$9,193+1.3%
2022$9,075+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,282DeedBook 20200, Page 91877

Property Sale

Sale
$136,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 20180, Page 65181Recorded7/27/2018

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 20180, Page 69866Recorded8/10/2018

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6217, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1900